Ciekawostki o kwiatach

Kwiaty zachwycają nas swoim pięknem i zapachami, ale niektóre z nich posiadają jeszcze inne wyjątkowe właściwości. Oto kilka faktów na temat kwiatów – zarówno rzadkich, egzotycznych gatunków, jak i tych, które spotykamy na co dzień.

Niewielu wie o tym, że w latach 30. XVII wieku cebulki tulipanów były cenniejsze od złota i traktowano je niemal jak formę waluty. W Europie Zachodniej panowała wtedy niebywała moda na te kwiaty dziś nazywana tulipomanią. Kwiaty te symbolizują miłość, życie i nieśmiertelność.

Dyptam jesionolistny, z którym niekiedy bywa utożsamiany biblijny gorejący krzew, posiada liście o intensywnym, cytrynowym zapachu. Podczas upałów wydzielają one palne olejki. Po podpaleniu rośliny przez krótki moment pojawiają się płomyki, które jednak nie uszkadzają jej struktury. Kwiat nie zaczyna płonąć samoistnie.

Dzięgiel często nazywany dzikim selerem używany był w Europie jako lek na wiele schorzeń – od zwykłych niestrawności po poważne choroby takie jak dżuma. Dodanie go do rytualnej kąpieli miało łamać zaklęcia i odpędzać złe duchy. Do dziś twierdzi się, że herbata z dzięgielu może pomóc w dolegliwościach trawiennych.

Kwiaty bambusa nie są częstym widokiem – niektóre gatunki bambusa kwitną dopiero po 60, a nawet 120 latach, jednak co ciekawe, wszystkie w tym samym czasie niezależnie od tego, w której części świata się znajdują. Bambus uwalnia o 30% więcej tlenu niż inne rośliny, dzięki czemu oczyszcza powietrze i zmniejsza ilość gazów cieplarnianych w atmosferze.

Lotos przez starożytnych Egipcjan postrzegany był jako symbol zmartwychwstania i życia wiecznego, dlatego wykorzystywano go w rytuałach pogrzebowych. Dziś kojarzy się raczej z pięknem, czystością, spokojem.

Słonecznik jest rośliną wykonującą ruchy heliotropowe, czyli obracającą swoją tarczę w kierunku słońca. Najwyższe okazy mogą osiągać wysokość nawet 6 metrów.

Agawa inaczej nazywana rośliną stuletnią nie wydaje kwiatów przez wiele lat, a kiedy już zakwitnie, zaraz po tym umiera. Zjawisko to nazywane jest monokarpią.

Wpis edytowany 18.06.2020