Co zrobić z przekwitniętym hiacyntem?

Hiacynty to wyjątkowe kwiaty – kwitną tylko raz w roku. Dla wielu osób są jednak symbolem wiosny, ponieważ budzą się do życia właśnie wtedy, gdy wstaje cały świat. Zaczynają bowiem kwitnąć około marca lub kwietnia (dotyczy to większości odmian). Nie trwa to jednak długo, ponieważ ich kwiaty utrzymują się w pełni formy tylko przez około 2-3 tygodnie. Co dzieje się później? Jak o nie zadbać i co zrobić z przekwitniętymi hiacyntami, by w kolejnych latach również mogły stanowić ozdobę naszego wnętrza lub ogrodu?

Hiacynt w ogrodzie – co zrobić, gdy przekwitnie?

Osoby, które mają do czynienia z hiacyntem po raz pierwszy, mogą ulec wrażeniu, że po przekwitnięciu roślina obumiera. Nic bardziej mylnego! Owszem, kwiaty opadają, ale wcale nie oznacza to finalnego pożegnania z ich urokiem – za rok znów mogą zakwitnąć. Wystarczy odpowiednio zadbać o roślinę w stanie spoczynku.

Jeśli więc zastanawiasz się, co zrobić z przekwitniętymi hiacyntami, które hodowane są w ogrodzie, zacznij od podstawowych kwestii:

  • uzbrój się w cierpliwość – pierwsze symptomy więdnięcia wcale nie oznaczają, że już trzeba zacząć działać. Wręcz przeciwnie, koniecznie należy dać roślinie czas, by w swoim naturalnym tempie przeszła przez proces przekwitania. Trzeba więc czekać aż do momentu, gdy liście same zwiędną. Ich wcześniejsze wycięcie znacznie ograniczy odżywianie cebulki hiacynta, ponieważ to właśnie przez liście przekazywane są do niej ważne substancje odżywcze – a to od nich zależy, czy w kolejnych sezonach znów zakwitnie;
  • w następnym kroku można cebulki wykopać, dokładnie oczyścić i zostawić do wysuszenia. Co ważne, nadają się do tego tylko zdrowe okazy. Jeśli więc na niektórych cebulkach widoczne są niepokojące zmiany, lepiej się ich pozbyć – dzięki temu ograniczy się ryzyko, że przeniosą się one także na inne kwiaty;
  • Jak suszyć cebulki hiacynta? Oczyszczone można położyć na naturalnej, przewiewnej tkaninie lub umieścić w podobnym woreczku i zostawić na jakiś czas w suchym miejscu (nawet na około 3 tygodnie). Gdy będą już wystarczająco suche, można owinąć je gazetą i włożyć np. do kartonu czy bezpośrednio do papierowej torebki. Musi być to pojemnik przewiewny, co pozwoli roślinie swobodnie oddychać. Co istotne, cebulki należy przechowywać w chłodnym miejscu (około 5°C);
  • alternatywą jest pozostawienie cebulek zakopanych w ziemi. Występuje tu jednak ryzyko, że dojdzie do zastoju wody, co spowoduje gnicie rośliny. Wybór tej opcji w dużej mierze zależy więc od warunków glebowych, jakie panują w danym miejscu.

Co zrobić z przekwitniętymi hiacyntami doniczkowymi?

W tym przypadku również należy dać roślinie czas. Gdy przekwitnie, należy odciąć kwiat razem z łodygą. Nie można jednak przestać podlewać rośliny – powinno się robić to przez cały czas, gdy liście są jeszcze zielone. Podlewanie zaprzestaje się dopiero w momencie, kiedy robią się całkowicie żółte. Wtedy można – podobnie jak w opisanym wyżej przypadku – wykopać cebulkę z ziemi, oczyścić i osuszyć.

Można również zostawić roślinę w doniczce, lecz koniecznie trzeba przestawić ją do zimnego i ciemnego miejsca (piwnica, letnia kuchnia czy nawet lodówka). Doniczka powinna stać tam przez około 8 tygodni. Po tym czasie należy przesadzić cebulkę do nowej ziemi, przenieść do nieco cieplejszego miejsca (około 13-15°C) i stopniowo rozpocząć podlewanie rośliny (w bardzo umiarkowany sposób). Z czasem, gdy roślina zacznie się rozwijać, zwiększa się poziom jej podlewania.

Co równie ważne, warto postawić kwiat w słonecznym miejscu – wesprze to jego wzrost. Jednocześnie należy unikać też miejsc zbyt ciepłych, czyli np. bliskości kaloryfera czy różnego rodzaju sprzętów elektronicznych. Optymalna dla kwitnących hiacyntów temperatura to około 20°C.