Florystyka – co to takiego?

Zastanawiasz się, czym właściwie jest florystyka? Sprawdź, co tak naprawdę robi florysta i o czym muszą wiedzieć miłośnicy kwiatów. Wyjaśniamy, jak powstają najpiękniejsze dekoracje kwiatowe i co dzieje się za kulisami kwiaciarni. Poznaj różne rodzaje florystyki!

Florysta zajmuje się sztuką

Jesteś zaskoczony? Floryści tworzą artystyczne kompozycje. Przyjrzyj się bukietom sprzedawanym w kwiaciarni, a na pewno zrozumiesz, o co chodzi. Te piękne kwiaty ktoś musiał ułożyć i udekorować. Nie zawsze jest to proste, ponieważ w grę wchodzą różne gatunki roślin i szeroka paleta barw. Ogólnie, upraszczając florystyka to dziedzina związana z dekoracjami kwiatowymi. Dotyczy nie tylko bukietów, ale także różnego rodzaju ozdób okolicznościowych. Florysta musi mieć odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje zawodowe. Konieczne są:

 • kreatywność i poczucie estetyki,
 • doskonała znajomość gatunków roślin,
 • zdolności manualne,
 • umiejętność łączenia kolorów.

Odpowiednie zestawienie kwiatów niewiele różni się od artystycznej mozaiki. Wymaga wiele czasu, wyobraźni i fachowej wiedzy. Jak widzisz, najpiękniejsze bukiety to efekt pracy prawdziwych artystów!

Różne rodzaje florystyki

Na jakie dziedziny dzieli się florystyka? Wszystko zależy od tego, jakich klientów obsługuje florysta. Wśród wykonywanych przez niego kompozycji można wymienić:

 • bukiety ślubne, dekoracje kościoła, sali weselnej i samochodu,
 • wiązanki i wieńce pogrzebowe,
 • ozdoby na komunię świętą,
 • dekoracje Bożonarodzeniowe i Wielkanocne,
 • kwiaty na imieniny, urodziny i dzień kobiet.

Istnieje zatem florystyka ślubna, żałobna, świąteczna, komunijna i okolicznościowa. Każda z tych dziedzin wiąże się z innymi emocjami i określonymi gatunkami kwiatów. Na pogrzeby często wybierane są wieńce z chryzantemami, a na śluby eleganckie bukiety białych róż. Boże Narodzenie kojarzy się z gwiazdami betlejemskimi i gustownymi stroikami adwentowymi. Najlepsi floryści umieją dopasować kwiaty do różnych okoliczności. Z jednej strony, kierują się określonymi zasadami. Z drugiej, stawiają na kreatywność i nie boją się oryginalnych połączeń.

Dlaczego kwiaty są takie ważne?

Zauważyłeś, że dekoracje kwiatowe towarzyszą nam na każdym etapie życia? Spotykamy je na chrzcinach, komuniach, weselach i na pogrzebach. Właśnie dlatego florystyki nie powinno się bagatelizować. Kwiaty znaczą naprawdę bardzo wiele i mogą posłużyć do:

 • wyznania miłości i sympatii,
 • przeprosin i wyrażenia skruchy,
 • podkreślenia rangi danej chwili.

Można stwierdzić, że florysta to nie tylko znawca kwiatów. Musi doskonale orientować się również w ludzkich emocjach. Klienci kwiaciarni często proszą o radę przy wyborze bukietu. Chcą wiedzieć, jaki upominek najlepiej sprawdzi się przy wyznaniu miłosnym, a który bukiet zrobi dobre wrażenie przy przeprosinach za niedawną kłótnię. Istotne są niuanse i odpowiednie wyczucie sytuacji. Czerwone róże z czekoladkami w kształcie serca będą idealne dla zakochanych. Dla mam i kobiet z najbliższej rodziny świetnie nadadzą się kolorowe tulipany. Gatunki roślin powinny być dopasowane do rodzaju relacji i okoliczności.

Florystyka wciąż się rozwija

W branży florystycznej nieustannie pojawiają się nowe inspiracje. Na całym świecie odbywają się pokazy, na których floryści przedstawiają przygotowane przez siebie kompozycje kwiatowe. Najnowsze trendy możesz śledzić, przeglądając katalogi kwiaciarni. Oglądając bukiety, dowiesz się, jakie połączenia kolorystyczne cieszą się największą popularnością. Wyjątkowy efekt daje między innymi zestawienie białych i czerwonych róż. Piękną kompozycję można stworzyć dzięki margaretkom i eustomom. Coraz większą popularność zyskują też flowerboxy, które powstają dzięki ułożeniu kwiatów w stylowych pudełkach.

Kwiaty na każdą okazję!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania! Florystyka to nasza pasja. Skontaktuj się, a wybierzemy idealne kwiaty i stworzymy kompozycję odpowiednią do określonej okazji. Doświadczeni floryści wykorzystują najpiękniejsze zdobienia i zwracają uwagę na najmniejsze detale.