Jak pielęgnować kwiaty cięte?

Świeże kwiaty w wazonie to dla wielu osób wręcz konieczność – dzięki ich obecności wnętrze staje się cieplejsze, bardziej przytulne i pełne życia. Ich pielęgnacja nie zawsze jest jednak prosta. Co zrobić, żeby kwiaty cięte stały jak najdłużej? Które z nich wymagają szczególnej troski? Jak długo wytrzymają kwiaty w gąbce florystycznej? Oto najważniejsze informacje!

Pielęgnacja kwiatów ciętych od podstaw

Jeśli chcemy, by kwiaty w wazonie jak najdłużej zachowały świeżość, należy zacząć od odpowiedniego ich wyboru. Po pierwsze, warto zdecydować się na kwiaty w pąkach – mają przed sobą znacznie więcej czasu. Po drugie, niektóre gatunki są trwalsze od innych, dzięki czemu znakomicie sprawdzą się właśnie jako elementy bukietów. Są to m.in. lilie, mieczyki, goździki, piwonie czy storczyki.

Przed umieszczeniem ich w wazonie, należy odpowiednio przygotować naczynie (musi być czyste) oraz wodę. Warto dodać do niej specjalne odżywki, które dostarczają składników niezbędnych do wzmacniania ciętych kwiatów. Konieczne jest też podcięcie łodygi na ukos, co pozwala roślinie pobierać większą ilość wody. Podobnie zadziała usunięcie kolców, które mogą utrudniać pobór płynów. Usuwamy je razem z liśćmi na całej długości, która będzie zanurzona w wodzie.

Kwiaty w gąbce florystycznej – trwałość, stabilność, piękno

Jak należy układać kwiaty w gąbce florystycznej? Powinno się włożyć do niej około 2-3 cm łodygi, co pozwoli pobierać roślinie odpowiednią ilość wody. Co istotne, każdą łodygę należy przyciąć na ukos przed samym włożeniem (łatwiej będzie pobierać jej płyny). Nie powinno się także wkładać nowej rośliny w zrobioną wcześniej dziurkę – każda łodyga musi mieć swoje, idealnie dopasowane, nowe miejsce. To także jest istotne w kontekście pobierania wody, ponieważ pozwala na całkowite przyleganie łodygi, a tylko wtedy ma ona zapewniony optymalny dostęp do płynów.

Tego typu rozwiązanie sprawdza się szczególnie w takich kompozycjach, jak np. flowerboxy czy kosze z kwiatami. Gąbka daje bowiem możliwość stworzenia stabilnej konstrukcji, a jednocześnie ułatwia utrzymanie świeżości kwiatów przez jak najdłuższy czas. Jak długo wytrzymają kwiaty w gąbce florystycznej? Spokojnie jest to kilkanaście dni (a w przypadku niektórych gatunków – nawet dłużej!). Należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu tego typu kompozycji – bezpośrednio kostki lub wlewaniu wody do pojemnika, w którym się znajduje (chyba że jest to np. kartonowe pudełko, wtedy wodę należy wlewać dość ostrożnie, starając się nie zamoczyć ścianek).

Jeśli chodzi o żywe kwiaty, należy umieścić je w gąbce mokrej (ta sucha przeznaczona jest do aranżacji stworzonych ze sztucznych roślin). Specjalną gąbkę przed użyciem wkłada się do pojemnika wypełnionego wodą. W procesie jej absorpcji gąbka będzie robić się coraz cięższa, opadając powoli na dno. Po wyjęciu trzeba pozwolić spłynąć nadmiarowi płynu, a następnie umieścić gąbkę w finalnym pojemniku (gdy jest już mokra, można ją także odpowiednio przycinać – tak, by zmieściła się w danym wazonie, pudełku czy koszu).

Co istotne, dostępne są też specjalne odżywki do kwiatów ciętych. Gąbkę można bez problemu podlewać wodą właśnie z ich dodatkiem, co pozwoli kwiatom jeszcze dłużej przetrwać w dobrej formie.

By kwiaty w wazonie stały jak najdłużej – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli chcemy, by kwiaty cięte stały jak najdłużej, nie powinniśmy ustawiać ich w szczególnie ciepłych miejscach, np. przy kaloryferze, a także unikać bezpośredniego sąsiedztwa owoców. Przyspieszają one proces przekwitania. Kwiaty nie lubią też przeciągów ani nagłych zmian temperatury, dlatego lepiej przygotować dla nich miejsce, w którym będą miały dość stałe, spokojne warunki.