Jak prawidłowo dobrać kwiaty na pogrzeb?

Uroczystości pogrzebowe to zawsze smutny moment, skłaniający do refleksji i zadumy. W dniu pogrzebu bliscy i przyjaciele zmarłej osoby żegnają ją najczęściej kwiatami. Trzeba zatem wybrać stosowny do powagi uroczystości wieniec lub odpowiedni bukiet. Czym się tutaj kierować? Mamy nadzieję, że nasz poradnik okaże się pomocny.

Pokrewieństwo lub bliskość ze zmarłym

Pierwsza kwestia, którą dobrze jest wziąć pod uwagę: stopień bliskości z osobą, którą będzie się żegnało. Przyjęto, że największe wieńce pogrzebowe  i okazałe wiązanki przynoszone są przez najbliższą rodzinę i przyjaciół. Często też fundusz na sporą wiązankę tworzy składka, uzbierana od kilku osób. W ten sposób kwiaty na grobie składają zwykle osoby z miejsca pracy zmarłego czy też najlepsi przyjaciele.

Jeżeli jest się spokrewnionym, ale dalszą rodziną, można wybrać mniejszy wieniec. Natomiast:

  • mniej bliscy znajomi,
  • sąsiedztwo,
  • osoby, które przyszły wspierać pogrążonych w żałobie bliskich, ale nie znały osobiście żegnanego człowieka,

mogą spokojnie przybyć z bukietem albo większymi kwiatami, przewiązanymi żałobną wstążką z napisem „Ostatnie pożegnanie”.

Trwałość wieńca albo wiązanki na pogrzeb

Umieszczane na płycie grobu kwiaty powinny być trwałe. Gdy jedzie się na pogrzeb do innej miejscowości, np. z Gdańska do Elbląga, muszą one utrzymać dobry stan przez czas podróży. Aby jednak na pewno uniknąć kłopotu, związanego z przywiędniętymi kwiatami lub oklapłą wiązanką, można zrobić jedną z dwóch rzeczy:

  1. Zakupić wieniec już na miejscu – w miejscowości, w której odbywają się uroczystości. Tutaj jednak trzeba założyć margines czasowy i przyjechać odpowiednio wcześnie. Ponadto konieczne będzie znalezienie kwiaciarni w okolicy cmentarza.
  2. Skorzystać z usług kwiaciarni internetowej i zamówić na wybrany dzień i określoną godzinę dostawę kwiatów  na cmentarz. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Kurier dotrze w wyznaczone miejsce ze świeżą, piękną kompozycją kwiatów w postaci wieńca albo bukietu, wcześniej wskazaną przez zamawiającego.

Nie bez znaczenia są też rośliny, wybrane do przygotowania wiązanki. Doświadczeni floryści wiedzą, co wybierać, aby kompozycja jak najdłużej przetrwała na cmentarzu w dobrym stanie – nawet przy gorszych warunkach atmosferycznych. A jak już do tego dotarliśmy…

Jakie kwiaty do wieńca?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, wybierających się na pogrzeb. W naszej kulturze gatunkiem związanym z żałobnymi uroczystościami są chryzantemy. Dlatego często lądują one w wiązankach pogrzebowych i w kompozycjach, przygotowywanych na Wszystkich Świętych. Nie jest to natomiast jedyny możliwy wybór. Oprócz tego w wieńcach dobrze sprawdzają się kalie i jasne lilie, symbolizujące współczucie. Jak najbardziej na miejscu są również klasyczne róże, mogące być wyrazem miłości do zmarłej osoby. Często z wymienionych tu kwiatów tworzy się rozmaite kompozycje oparte na gałązkach jodłowych. Są one wzbogacane także zielenią dekoracyjną i fioletowymi lub ciemnozielonymi wstęgami.

Przyjęło się, że liczba kwiatów w wieńcu pogrzebowym powinna być parzysta. Mogą to więc być np. cztery lilie i  cztery gerbery albo kompozycja z róż i kalii – po sześć z każdego rodzaju. Warto poprosić o pomoc profesjonalnego florystę lub skorzystać z oferty, zaproponowanej przez kwiaciarnię online. Tam można wybrać jedną z kilkudziesięciu propozycji stosownych wiązanek. Wieńce zwykle mają kształt okrągły albo eliptyczny. W naszej kwiaciarni internetowej da się zamówić dodatkowo znicz albo specjalną kartkę kondolencyjną.

Podsumowanie

O ile rodzina nie zażyczyła sobie inaczej lub zmarły nie wyraził innej woli, wieńce i wiązanki są stosownym elementem uroczystości pogrzebowych. Czasami zdarza się, że najbliżsi proszą o składkę na wybraną fundację. Jeśli jednak rodzina nie umieściła takiej informacji w nekrologu ani nie poinformowała o tym, wypada przyjść na cmentarz właśnie z kwiatami. Ważne, aby kompozycja była dopasowana do okoliczności. Jej umieszczenie na grobie powinno być prawdziwym wyrazem żalu i współodczuwania z innymi osobami, bliskimi zmarłemu.

Wpis edytowany 10.01.2020