Jak samodzielnie zrobić kosz prezentowy dla bliskiej osoby?

Kosz prezentowy to jeden z prostszych sposobów na uczczenie urodzin, imienin, rocznicy ślubu, ukończenia szkoły, Bożego Narodzenia… wymieniać można bez końca! To niezwykle uniwersalny prezent, choć – co ważne – jeśli jest odpowiednio skomponowany, daleko mu do nudy i banału. Jak zatem zrobić kosz ze słodyczami, kwiatami, kawą lub innymi rarytasami? Podpowiadamy!

Co może znaleźć się w koszu prezentowym?

Kosz prezentowy to znakomite rozwiązanie zarówno dla osób, które miewają trudności z komponowaniem tego typu upominków – mogą wtedy postawić na gotowe propozycje – jak i dla tych, którzy uwielbiają działać kreatywnie. Samodzielne stworzenie kosza pozwala bowiem na zestawienie ze sobą nawet najbardziej wyszukanych i niestandardowych elementów.

Są jednak pewne komponenty, które pojawiają się w koszach prezentowych najczęściej. Niewątpliwie do tej grupy należą:

  • słodycze,
  • kwiaty,
  • kawa lub herbata,
  • alkohol,
  • maskotki,
  • miody, konfitury, przetwory,
  • drobne gadżety, np. świeca lub kubek.

Jeśli postawisz na wymienione wyżej elementy, możesz być pewien, że będzie to trafiony prezent! Choć, rzecz jasna, należy dostosować go do potrzeb osoby obdarowywanej – np. osobie niepijącej alkoholu nie ma sensu ofiarowywać butelki wina, nawet z najlepszego rocznika. Jest to istotne nie tylko z perspektywy praktycznej, lecz ma także głębsze znaczenie. Pokazuje bowiem, że osoba dająca prezent podeszła do jego tworzenia w bardzo indywidualny sposób, mając na uwadze prawdziwe potrzeby i upodobania tej, którą chce obdarować.

Jak wybrać słodycze do kosza prezentowego?

Wszelkiego rodzaju słodkości od razu przywodzą na myśl przyjemność. Ich wybór nie jest jednak wcale taki prosty. To, jak zrobić kosz ze słodyczami, jest jednym z częściej pojawiających się pytań – co zatem warto w tym kontekście wiedzieć? Oto pomocne wskazówki:

  • jeśli wiesz, co lubi bliska Ci osoba, postaw na sprawdzone rozwiązania – uwielbia żelki? Proszę bardzo! Wybierz różne ich rodzaje i stwórz kosz prezentowy składający się tylko z tych słodyczy. Wcale nie oznacza to nudy, ponieważ do wyboru jest tak wiele różnych produktów tego typu, że będzie w czym wybierać – żelki-miśki, oponki, kable, kwaśne języki, żelki-pianki, żelki lukrecjowe… można wymieniać bez końca!
  • postaw na słodycze oryginalne, rzadko spotykane – miłośnicy nowych smaków i poszukiwacze ciekawych doznań na pewno ucieszą się z ręcznie robionej czekolady z małej manufaktury czy lizaków zrobionych samodzielnie przez osobę wręczającą prezent;
  • jak zrobić kosz ze słodyczami dla fana lub fanki Harry’ego Pottera? Czekoladowe żaby czy fasolki wszystkich smaków znają wszyscy miłośnicy książek i filmów o młodym czarodzieju. Jeśli znajdą się w koszu prezentowym, na pewno będą przyjemną niespodzianką! Harry Potter jest tu oczywiście przykładem, ponieważ z kultury można czerpać niezwykle wiele inspiracji.

Jakie kwiaty sprawdzą się w koszu prezentowym?

Kolejnym wyzwaniem, związanym z tworzeniem koszy prezentowych, jest wybór odpowiednich do nich kwiatów. Jednym z rozwiązań jest postawienie na kwiaty doniczkowe – te jednak zwykle zmieszczą się w nieco większych koszach. Wyjątek mogą stanowić bardzo małe rośliny, jak np. sukulenty, które skomponują się z każdym niemal zestawem. Co również jest ich plusem, są bardzo łatwe w hodowli, dzięki czemu nawet osoba „niemająca ręki do kwiatów” świetnie sobie z nimi poradzi.

Jeśli jednak elementem kosza prezentowego mają być kwiaty cięte, warto postawić na te, które uznaje się za szczególnie trwałe – postoją dłużej, zwłaszcza jeśli będą odpowiednio przygotowane. Do grupy najtrwalszych zalicza się m.in. goździki, storczyki, mieczyki czy piwonie. Jeżeli zaś chodzi o wspomniane przygotowanie, w koszach prezentowych dobrze sprawdzają się kwiaty cięte, które umieszcza się w gąbce florystycznej. Są wtedy odpowiednio nawodnione i odżywione, a gąbka dodatkowo stabilizuje całą konstrukcję. Czy można ją stworzyć samodzielnie? Jak najbardziej! Wystarczy wybrać odpowiednie produkty, ulubione kwiaty i użyć swojej wyobraźni – obdarowana osoba na pewno będzie zachwycona!