Jak udekorować grób? Kwiaty, krzewy, wiązanki – podpowiadamy!

Stylowo udekorowany grób to dla wielu osób ważna sprawa – zwłaszcza jeśli osoba, która odeszła, lubiła kwiaty. Utrzymacie pięknych, świeżych roślin może być jednak wyzwaniem. Owszem, sztuczne kwiaty stanowią znaczne ułatwienie, lecz nie każdy akceptuje tego typu ozdoby. Jakie kwiaty na cmentarz sprawdzą się zatem najlepiej?

Roślinne dekoracje na cmentarz

Uroczystość Wszystkich Świętych czy Dzień Zaduszny to daty, które najczęściej przypominają nam o grobach bliższych i dalszych krewnych, przyjaciół, znajomych. To właśnie wtedy szukamy pomysłów na udekorowanie grobu i zastanawiamy się, jaka wiązanka na cmentarz będzie najlepszym wyborem. Wiele osób stara się jednak na co dzień dbać o to miejsce, co może stanowić ważny symbol pamięci o osobach, które odeszły, a nawet – ułatwiać radzenie sobie z ich stratą.

Jak zatem udekorować grób? Rzecz jasna, nie ma na to jednej odpowiedzi. Warto jednak wziąć pod uwagę upodobania osoby, której pamięć chcemy uczcić. Czy lubiła świeże kwiaty? Może miała swoje ulubione – róże, chryzantemy, astry? Preferowała jednokolorowe, proste stylizacje kwiatowe, a może wielobarwne, wręcz ekstrawaganckie bukiety? Odpowiedzenie sobie na te pytania na pewno wiele ułatwi.

Co jednak istotne, warto też zwrócić uwagę na praktyczne aspekty – jak często możesz zadbać o kwiaty umieszczone na grobie? Jaka pora roku właśnie panuje? A może chcesz ozdobić grób roślinami całorocznymi, żeby nieustannie było zielono?

Jakie kwiaty na cmentarz wybrać?

Przestawiamy kilka propozycji roślin, które sprawdzą się jako ozdoby grobu (zarówno kwiaty cięte, nadające się do umieszczenia w wazonie, jak i rośliny, które przetrwają cały sezon lub nawet wiele lat):

 • chryzantemy – to zdecydowanie najczęściej spotykane na cmentarzach kwiaty. Zachwycają swoim wyglądem, a do wyboru jest wiele ich kolorów, wielkości (drobnokwiatowe, o kwiatach średnich lub dużych) oraz rodzajów (m.in. kuliste, rurkowe, półpełne, pełne). Co równie ważne, mogą stanowić zarówno element bukietów złożonych z kwiatów ciętych, jak i być hodowane w donicach czy nawet rabatach, dzięki czemu można posadzić je na grobie z myślą o wieloletnim kwitnieniu (w takim przypadku należy wybrać odpowiedni, szczególnie odporny na warunki atmosferyczne rodzaj);
 • dalie – pięknie kwitnące kwiaty w drugiej połowie lata i jesienią. Wybór ich odmian (różniących się kolorem, wysokością, kwiatem) jest ogromny. Co jednak istotne, są to byliny, które nie zimują w gruncie. W razie spadku temperatur, należy okryć je np. agrowłókniną, a jesienią, gdy przymrozki stają się poważniejsze, karpy trzeba wykopać. Ponownie sadzi się je w połowie maja;
 • mieczyki – to kwiaty cebulowe, które znakomicie rosną w gruncie. Osiągają jednak sporą wysokość (około 1 m). W związku z tym, jako kwiaty na cmentarz, przede wszystkim sprawdzą się w formie ciętej. W wazonie są dość trwałe, choć – co istotne – nie powinny stykać się z jego podstawą (dzięki temu dłużej postoją). Najlepiej przycinać je ukośnie, co kilka dni odnawiając cięcie;
 • dobre sprawdzają się także lilie, róże (zarówno cięte, jak i w formie krzewów), gerbery czy astry, w tym margaretki (pochodzą właśnie z rodziny astrowatych).

Warto też pamiętać o gotowych wieńcach czy bukietach, które tworzone są właśnie z myślą o dekorowaniu grobów. Specjaliści wybierają do nich zwykle kwiaty, które dobrze sprawdzają się właśnie w warunkach cmentarnych. Może być to też znaczne ułatwienie np. w momencie pogrzebu, gdy emocje związane z odejściem bliskich są bardzo żywe i mogą utrudniać aranżację wiązanek – na pewno tego typu opcja pomaga o siebie zadbać.

Inne rośliny na grób – co sprawdzi się na lata?

Jako rośliny wieloletnie, na grobie sprawdzą się przede wszystkim następujące propozycje – są dość odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają ogromnych nakładów pracy przy pielęgnacji:

 • wrzosy;
 • iglaki;
 • bergenie;
 • gęsiówki alpejskie;
 • bluszcz pospolity;
 • żurawki;
 • barwinek pospolity.

Dekoracje grobu – kwiaty to nie wszystko

Warto pamiętać, że o ile zwykle to właśnie rośliny stanowią podstawę zdobień grobów, można dodać do nich stylową oprawę, np. pod postacią pięknych donic czy wazonów. Warto jednak pamiętać, że na cmentarzu panują specyficzne warunki – deszcz, wiatr, śnieg, silne słońce. Nie ma tam zazwyczaj sposobu na ochronę grobu, co oznacza, że ustawiane tam elementy powinny być wytrzymała. Przede wszystkim na tyle ciężkie, by byle powiew nie mógł ich wywrócić, niszcząc całą kompozycję czy nawet sam grób.