Jak wygląda żonkil – najważniejsze informacje

Dla wielu osób żonkile są symbolem wiosny – gdy tylko się pojawiają, wstępuje w nas nowa energia, świeżość i delikatność. Czy jednak dokładnie wiesz, jak wygląda żonkil? Jakie jego odmiany warto poznać, jak je uprawiać oraz – co szczególnie często budzi wątpliwości – czy żonkil i narcyz to ta sama roślina?

Spis treści:

  • Czy żonkil i narcyz jest tym samym?
  • Jak wygląda żonkil, a jak narcyz?
  • Co warto wiedzieć o żonkilach?

Czy żonkil i narcyz jest tym samym?

Warto zacząć od ostatniego z zadanych wyżej pytań – czy nazwy żonkil i narcyz można stosować wymiennie? Wiele osób tak robi, choć nie jest to do końca słuszne. Narcyzy to ogólne określenie dla kwiatów, które należą do rodziny amarylkowatych. Znajduje się w niej około 75 różnych roślin właśnie z rodzaju narcyz, a wśród nich jest m.in. gatunek nazywany narcyzem żonkilem. Jaki z tego wniosek? Wszystkie żonkile można nazwać narcyzami, lecz nie wszystkie narcyzy to żonkile.

Jak wygląda żonkil, a jak narcyz?

Myśląc o narcyzach, mamy przed oczami białe kwiaty z żółtym środkiem. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że wśród opisywanych tu roślin można wyróżnić wiele odmiennych gatunków, nie jest to jedyna słuszna wizja. Przykładowo właśnie żonkile nieco od niej odbiegają – zazwyczaj są bowiem całe żółte. Istotna jest także ich smukła budowa i jedne z najdłuższych łodyg wśród wszystkich gatunków z tej rodziny. Osiągają wysokość nawet do 40 cm, a ich kwiaty mają średnicę około 3 cm. Jeśli zaś chodzi o tzw. przykoronek, czyli środek żonkila, nie wyróżnia się on kolorem od całej reszty kwiatu, mając przy tym zaledwie kilka mm szerokości i wysokości. Do ciekawych odmian żonkili należą:

  • Golden Delicious – bujne kwiaty z dużą ilością zachodzących na siebie płatków, które są żółte, choć zyskują lekko pomarańczową poświatę w okolicach środka. Rosną do około 30 cm;
  • Sweetness – kwiaty o mocno intensywnej żółtej barwie, drobne i słodko pachnące. Rosną już w kwietniu, osiągając nieraz nawet ponad 40 cm wysokości;
  • Pipit – kwiaty osiągają wysokość około 20-30 cm, a średnicę nawet do 70 mm. Mają cytrynowożółty odcień, choć w obszarze przykoronki rozjaśniają się, osiągając barwę niemalże białą. Jest to odmiana, która długo kwitnie. Można cieszyć nią oko nawet przez 5 tygodni.

Dla porównania, najbardziej rozpowszechniony gatunek narcyza to narcyz biały. Rośnie nawet do 40-50 cm wysokości, ma białe lub jasnokremowe płatki, a przykoronek żółty z czerwoną obwódką. Zwykle kwitnie od kwietnia do maja (maksymalnie do czerwca).

Co warto wiedzieć o żonkilach?

  • Świetnie sprawdzają się jako kwiaty cięte – długo mogą postać w wazonie, zachowując przy tym świeżość i estetyczny wygląd. Co jednak ważne, nie należy zbierać ich zaraz po deszczu, gdy są jeszcze mokre.
  • Na żonkile należy uważać – są toksyczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
  • Żonkile są łatwe w uprawie (wyrastają z cebulek, które sadzi się na początku jesieni, najlepiej we wrześniu) i nie mają wygórowanych wymagań co do gleby czy pielęgnacji. Warto pamiętać, że najkorzystniejsze będzie dla nich słoneczne lub lekko zacienione stanowisko. Lubią obfite podlewanie.
  • Należy mieć na uwadze fakt, że żonkile lubią „samotność” – raczej nie powinno się ich sadzić obok innych roślin (ze względu na wydzielane przez nie substancje, które w tym przypadku także mogą okazać się trujące i niekorzystnie wpłynąć na znajdujące się obok kwiaty). Nie są też polecane do tworzenia bukietów z innymi roślinami (ewentualnie można wstawić je samodzielnie do wody, odczekać mniej więcej dobę, wymienić wodę i dopiero dopasować do nich inne kwiaty – w tym czasie uda się pozbyć dużej części wydzielanego przez nie śluzu, który utrudnia pobieranie wody pozostałym roślinom).