Jak zadbać o bukiet ciętych kwiatów?

Wręczono Ci piękny bukiet ciętych róż, a Ty nie wiesz, jak o niego zadbać? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Wyjaśniamy w nim, co robić, by wiązanka dłużej zachowała świeżość i była prawdziwą ozdobą Twojego domu. Sprawdź i podziel się swoją wiedzą z innymi!

Długo świeże

Otrzymane w prezencie kwiaty są symbolem sympatii i szacunku, dlatego zazwyczaj wywołują uśmiech na twarzy obdarowanego. Jeżeli chcesz cieszyć się nimi jak najdłużej, postaraj się, by miały jak najlepsze warunki. Przede wszystkim zorganizuj odpowiedniej wielkości wazon. Powinien być tylko trochę niższy niż ułożone w nim rośliny, dzięki czemu będą w nim stabilnie stać i pięknie się prezentować. Nie może być za ciasny – lepiej, by był odrobinę za duży.

Poza tym ważne jest, by pamiętać o regularnej, najlepiej codziennej wymianie wody. W innym wypadku kwiaty cięte po prostu zgniją i zamiast pięknie pachnieć, będą generować uciążliwy odór. Sprawdzaj, by woda nie była zimna – optymalna jest temperatura pokojowa, ale może być odrobinę wyższa, nawet do 35 stopni. Za każdym razem, gdy dokonujesz jej wymiany, delikatnie podcinaj łodygi.

Dla zachowania urody i świeżości kwiatów do wody można dodać trochę cukru, by opóźnić proces ich starzenia. W tym celu wykorzystywany jest także kwasek cytrynowy, stosowany w proporcjach 0,5 g na 1 litr wody. Na rynku są też dostępne specjalne odżywki, które dezynfekują i ograniczają rozwój bakterii.

Usuń liście

Niektórych dziwi, że z bukietów przeznaczonych do wazonu usuwane są liście. Warto to zrobić, ponieważ to przez ich powierzchnię najbardziej paruje woda, a to bezpośrednio wypływa na świeżość całej wiązanki. Konieczne jest przede wszystkim pozbycie się liści uszkodzonych lub chorych, a także tych, które w wazonie znalazłyby się pod wodą i szybko zgniły.

Ciekawostką jest to, że w przypadku popularnego, intensywnie pachnącego na wiosnę bzu, obrywa się wszystkie liście, a także zaparza łodygi.

Pod skosem

Niezależnie od tego, czy w Twoim wazonie są wiosenne tulipany, pełne przepychu piwonie czy inne kwiaty cięte, pamiętaj, by ich łodygi ściąć pod skosem tak, by uzyskać, jak największą powierzchnię do pobierania wody. Proces ten można powtarzać. Różom natomiast łodygi warto zmiażdżyć. Dzięki temu dłużej będzie się można cieszyć ich urokiem.

Jeśli łodyga rośliny jest pusta, jak u kalii czy amarylisu, wlewa się do niej wodę, a otwór zatyka kawałkiem waty.

Własnoręcznie zrywane

Oprócz typowych zabiegów pielęgnacyjnych świeżość kwiatów zależna jest także od tego, jak przebiegał proces ich zrywania. Jeżeli bukiet kupujesz lub otrzymujesz, nie masz wpływu na to, jak były zbierane rośliny, które się na niego składają. Jednak w sytuacji, gdy tworzysz go osobiście, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach:

  • ścinaj te rośliny, które dopiero mają rozkwitnąć,
  • najlepsza pora na cięcie kwiatów to poranek,
  • unikaj zrywania pędów w deszczu – szybko zwiędną.

Gotowej wiązanki nie stawiaj w słońcu. W zacienionym, chłodnym miejscu dłużej zachowa świeżość. Poza tym zadbaj o to, by w jej pobliżu nie było owoców, które wydzielają etylen, szkodliwy zwłaszcza dla lilii, goździków i frezji.

Jakie kwiaty są najbardziej wytrzymałe?

Wybierając kwiaty cięte do wazonu, które mają być elementem wystroju lub aranżacji wnętrz, najlepiej dobrać te najbardziej wytrzymałe. Polecamy przede wszystkim margaretki, które są trwałe, proste, a zarazem pełne uroku. Podobnie goździki – przy odpowiedniej pielęgnacji można się nimi zachwycać naprawdę długo. Do najbardziej odpornych gatunków zaliczamy również:

  • mieczyki,
  • lilie,
  • astry,
  • piwonie.

Zrobione z nich bukiety długo zdobią mieszkania, domy, a także sale, na których organizowane są ważne uroczystości, takie jak ślub czy komunia.

Miły obowiązek

Dbanie o kwiaty wymaga systematyczności, ale przynosi dużo satysfakcji. Jeśli więc dostaniesz je w prezencie lub kupisz je komuś bliskiemu, pamiętaj, że ich życie wcale nie musi być krótkie. Wiele zależy od Twojego zaangażowania i znajomości prostych zasad, dzięki którym dłużej zachowają świeżość.