Kwiaty na cmentarz – które sprawdzą się najlepiej?

Kwiaty towarzyszą nam nie tylko w szczęśliwych i radosnych momentach, ale również smutnych, takich jak pogrzeby. Wieńce i wiązanki pogrzebowe symbolicznie wyrażają ból, rozpacz i żal. Stanowią również dekorację urn, trumien lub samego grobu. Jakie kwiaty na cmentarz wybrać? Które sprawdzą się najlepiej i w jakiej formie? Sprawdź poniższy poradnik.

Wieniec, bukiet czy wiązanka?

Zarówno wieniec, wiązanka, jak i bukiet są odpowiednie na pogrzeb. Przed zakupem konkretnej kompozycji warto jednak zastanowić się nad naszą relacją z osobą zmarłą i jego rodziną. Przyjęło się, że największe wieńce pogrzebowe powinny pochodzić od najbliższych krewnych, z kolei dalsi znajomi lepiej, aby ograniczali się do mniejszych wieńców czy wiązanek.

Wiązanka pogrzebowa składa się zazwyczaj z samych kwiatów, urozmaiconych niekiedy takimi dodatkami, jak ozdobne liście oraz szarfa pogrzebowa. W takiej formie kwiaty na pogrzeb zwykle przynoszą znajomi lub dalsza rodzina. Wiązanki  mogą być złożone przez kilka osób. Często kupi się je w kwiaciarni „od ręki” – nie trzeba ich zamawiać z odpowiednim wyprzedzeniem. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie od wieńca.

Wieniec pogrzebowy jest z kolei jednym z najczęściej wybieranym w Polsce rodzajem kompozycji florystycznej. Zwykle cechuje się dużym rozmachem, a także i wielkością. Składany jest przez grupy osób, np. najbliższych znajomych, kolegów z pracy, a także rodzinę. Do wieńców prawie zawsze dołączane są szarfy, na których wypisane są słowa ostatniego pożegnania. Wykonuje się je na podkładach z gałęzi drzew iglastych lub też na floretach.

Poza wieńcami i wiązankami, na pogrzebach widziane są również bukiety lub pojedyncze kwiaty. Można je zamówić w kwiaciarni lub też samodzielnie stworzyć kompozycję z zerwanych przed uroczystością kwiatów. Ważne jest, aby rośliny były świeże, dlatego w przypadku ich zamawiania, warto to zrobić dzień przed i odebrać niedługo przed uroczystością.

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

W bukietach, wiązankach i wieńcach pogrzebowych najczęściej są wykorzystywane:

  • Chryzantemy – będące symbolem rozpaczy, śmierci i smutku;
  • goździki – w zależności od koloru, oznaczają hołd i podziw (czerwień), czystą miłość (biel) oraz wieczną pamiątkę (róż). Są one jednym z najtrwalszych ciętych kwiatów;
  • lilie, które wskazują czystość, wzniosłość chwili i współczucie w stosunku do najbliższych zmarłej osoby. Symbolizują również niewinność, która w chwili śmierci zostaje przywrócona i utożsamiana z duszą zmarłego;
  • mieczyki – uosabiające siłę charakteru i moralność. Ze względu na różnorodność kolorystyczną płatków oraz długie łodygi, są chętnie wykorzystywane do standardowych kompozycji florystycznych na pogrzebie;
  • kalie – symbolizują przebudzenie się do życia wiecznego po śmierci;
  • róże – pokazują szczególny szacunek i honor do zmarłego.

Poza konkretnymi gatunkami kwiatów, duże znaczenie odgrywa również ich odpowiednia kolorystyka. Najczęściej wybierane są rośliny o stonowanych, łagodnych barwach, takich jak biel czy krem. Dosyć często jednak w wiązankach i wieńcach pogrzebowych można spotkać czerwień (szczególnie w różach), a także kolor niebieski, symbolizujące miłość, nadzieję oraz życie wieczne. Wspomniane róże występują zresztą w różnych kolorach w wiązankach pogrzebowych, co wiąże się z konkretną symboliką:

  • żółte róże oznaczają silne więzi (dlatego też są często wybierane przez przyjaciół zmarłego),
  • szkarłatne i ciemne – żal i smutek,
  • a białe – uznanie dla zmarłego.

W przypadku róż ważna jest również ich liczba. Pojedynczy kwiat w bukiecie symbolizuje trwałą miłość do bliskiej osoby.

Podsumowanie

Bez względu na to, jaką formę i kompozycję wybierzesz, najważniejszy jest sam fakt uczczenia pamięci zmarłego – tym także kwiatami. Warto więc zawsze o tym pamiętać, pojawiając się na pogrzebie choćby z niewielkim bukietem kwiatów. Jeśli natomiast chciałbyś wyrazić swój szacunek do zmarłego i żal po jego stracie pięknym, estetycznie wykonanym wieńcem, sprawdź ofertę naszej kwiaciarni.