Kwiaty w malarstwie

Kwiaty to jeden z najpopularniejszych motywów w sztuce, zwłaszcza w malarstwie. Są one przedstawiane o każdej porze roku, w każdym możliwym miejscu. Towarzyszą modelkom na obrazach portretowych, a także upiększają obraz martwej natury. Kwiaty w malarstwie istnieją od zawsze i od zawsze też dekorują wnętrza. Które z roślin artyści wybierają najczęściej i którzy spod czyich skrzydeł wychodziło najwięcej tego typu dzieł?

Kwiaty stanowią jeden z najważniejszych i najczęściej prezentowanych motywów w malarstwie. Są one wzruszające i poruszające, choć brakuje im scen historycznych, nie epatują intymnością czy wnikliwością scen rodzajowych. Przedstawione na obrazie kwiaty zachwycają grą światła i barw, nierzadko zdumiewają zręczną kompozycją, umiejętnością pociągnięcia kreski, a także czystym i nieskazitelnym pięknem ich naturalnego wyglądu.

Ukryta symbolika

W obrazach przedstawiających martwą naturę, a dokładniej kwiaty często da się zauważyć wprawnym okiem ukrytą symbolikę. Przede wszystkim kwiaty ukazują kruchość ludzkiego życia, a także przemijanie, o którym tak wiele się mówi w wierszach. Wielu obserwatorów i miłośników sztuki, znajdzie w namalowanych na obrazie kwiatach zwierciadło samego siebie, a także i podobieństwo do bliskich i znajomych. Wielu kuratorów sztuki uważa także, że kwiaty stanowią symbolikę wszelkich miotających człowiekiem uczuć oraz myśli – osobiste przeżycia będą wpływać na odbiór dzieła, a także na jego symbolikę.

Najpopularniejsze dzieła

Kwiaty w malarstwie to motyw popularny – trudno znaleźć kogoś, kto nie zna lub nie kojarzy, choć kilku najpopularniejszych z dzieł malarskiego kunsztu. Z pewnością do listy dzieł kwiatowych zapisać można obraz Leona Wyczółkowskiego „Martwa natura z kwiatami”, „Słoneczniki” Van Gogha czy „Lilie wodne” Claude Moneta. Wśród artystów, którzy inspirowali się naturą i tworzyli dzieła ukazujące botaniczny krajobraz, prym wiedzie niepodważalnie Leonardo Da Vinci. Pośród polskich artystów nie można nie wymienić prac Boznańskiej Olgi, takich jak „Martwa natura z różami”, „Białe róże” czy też „kwiaty w oknie”, dzieła Józefa Chełmońskiego „Wiosna. Kaczeńce”, jak również autoportretów Jacka Malczewskiego „Autoportret z hiacyntem” oraz „Autoportret z kwiatem jabłoni”. Wspomniany wcześniej Leon Wyczółkowski to jeden z polskich artystów, spod którego skrzydeł wyszło wiele dzieł, w których kwiaty stanowią jeden z ważniejszych motywów – pośród prac znaleźć można „ Kaczeńce”, „Białe róże w wazonie”, „Kwiaty”, „Begonie” oraz „Anemony” czy „Egzotyczne kwiaty”.

Kwiaty to wdzięczny motyw w malarstwie – przykuwa wzrok, pozwala ukazać umiejętności, a dodatkowo ujmuje odbiorcę bijącą z płótna symboliką.

Wpis edytowany 26.04.2020