Znaczenie najpopularniejszych kwiatów

Planujesz obdarować kwiatami bliską osobę? Bukiet pachnących róż wręczony osobiście lub dostarczony za pośrednictwem poczty kwiatowej to przepiękny prezent prosto z serca. Czy wiesz jednak, że kwiaty mówią swoim własnym językiem? Zanim zamówisz kompozycję w kwiaciarni internetowej, koniecznie przeczytaj nasz poradnik i poznaj symboliczne znaczenie kwiatów w zależności od ich gatunku i koloru!

Zmysłowe róże

Co innego moglibyśmy umieścić na pierwszym miejscu, jeśli nie róże? To jedne z najczęściej wybieranych i najpiękniejszych kwiatów. Czerwone, różowe, białe i te w kolorze herbacianym – kwiatowa kompozycja z ich udziałem zawsze wygląda uroczo, jednak nie wszystkie odcienie okazują się odpowiednie na każdą okazję.

Podczas gdy bukiet czerwonych róż jest klasycznym symbolem prawdziwej, romantycznej miłości, to już te w kolorze żółtym nie są zbyt dobrym wyborem na prezent dla ukochanej osoby – podpowiadają doświadczeni floryści, pracujący w kwiaciarni. Żółte odcienie są wyrazem zazdrości, negatywnych uczuć i złych zamiarów, dlatego w romantycznych wiązankach lepiej jest ich unikać. Kwiaty w dziewczęcych, delikatnych barwach różu są zarezerwowane dla młodzieńczego zauroczenia, a te z białymi płatkami oznaczają wdzięczność, a także czystość i niewinność. Z tego względu często stają się one motywem przewodnim ślubnych bukietów i dekoracji.

Wiosenne tulipany i majowy bez

Co mówi bukiecik tych wiosennych kwiatów, doręczony przez pocztę kwiatową? Okazuje się, że czerwone tulipany są wyrazem spełnionej, dobrej miłości, natomiast żółte symbolizują uczucie bez wzajemności. Mieszana kompozycja w obydwu kolorach niesie za sobą pozytywny przekaz pełen radości i miłości.

Również pachnące naręcze bzu ma podobny do tulipanów przekaz, a także jest symbolem niewinnej i szalonej, młodzieńczej miłości

Eleganckie lilie

Chcesz w nieszablonowy sposób złożyć życzenia bliskiej Ci osobie? Co powiesz na bukiet lilii? W języku kwiatów symbolizują one właśnie najlepsze życzenia, a także czystość oraz poważne zamiary wobec ukochanej.

Tajemnicze storczyki

Te przepiękne rośliny o grubych, ciemnozielonych skórzastych liściach i wabiących oczy kwiatach w odcieniach od czystej bieli i delikatnego różu, po tajemniczy, intrygujący fiolet. Stanowią niezaprzeczalną ozdobę każdej kwiaciarni i niejednego wnętrza. Storczyki to kwiaty, które mówią same za siebie – symbolizują zmysłowość, doskonałość i głębokie uczucia, a także podziw i fascynację obdarowaną osobą.

Błękitne niezapominajki

Aby wręczyć ukochanej uroczy, niebieski bukiecik, nie musisz zamawiać poczty kwiatowej. Wystarczy, że udasz się na łąkę. Obdarować bliską osobę tymi drobnymi, polnymi kwiatkami o pięknym przesłaniu Nie zapomnij o mnie, to jak poprosić ją o to, żeby została z Tobą na dłużej.

Słoneczne żonkile

Kwietniowe, żółte kwiaty o uroczo spuszczonych, jakby lekko zawstydzonych główkach to typowo wiosenna dekoracja jadalnianego stołu, wnosząca do pomieszczenia nową energię i powiew świeżości. Kolor żółty, mimo swojego ciepłego, energetyzującego charakteru ma w naszej kulturze częściowo negatywną symbolikę. Kwiaty w tym odcieniu oznaczają zazdrość, zawiść, złość czy zdradę.

Czy w takim razie układając swoją autorską kompozycję, a także zamawiając bukiet w kwiaciarni stacjonarnej lub internetowej, trzeba całkowicie zrezygnować ze słonecznych, żółtych akcentów? Niekoniecznie. Floryści radzą, aby kwiaty żółte mieszać z innymi kolorami. Dobrym dopełnieniem będzie tu czerwień. W jej towarzystwie żółć traci swój negatywny wydźwięk. Aranżacje kwiatowe, w których występują obydwa te kolory, symbolizują radość i szczęście.

Kwiaty potrafią wyrazić niekiedy znacznie więcej niż słowa. Znajomość ich głębokiej symboliki przydaje się nie tylko pracującym w kwiaciarni przy układaniu bukietów florystom. Rozumiejąc język kwiatów, możesz z łatwością zamówić wymowną roślinną kompozycję dla swojej żony, ukochanej, czy mamy. Doręczony za pośrednictwem poczty kwiatowej, żywy bukiet jest pięknym prezentem. Nie tylko na wyjątkowe okazje.