Ogród zimą – co zrobić, by nie był nudny i pusty?

Ogród zimową porą kojarzy się przede wszystkim z oszronionymi drzewami oraz trawą przyprószoną śniegiem, co sprawia, że nie przyciąga do siebie tak bardzo, jak w okresie letnim. Niskie temperatury oraz niekorzystne warunki atmosferyczne nie pozwalają przetrwać naszym ulubionym kwiatom do następnego sezonu. I podczas gdy wszyscy wokół będą z utęsknieniem wyczekiwać pierwszych oznak zieleni, a za oknem zagościć zima, możemy sprawić, że nawet o tej porze nasz ogród będzie kolorowy, piękny i przykuwający uwagę.

Jak się okazuje, istnieje wiele różnych gatunków roślin, które można wykorzystać, aby dodać uroku zimowemu ogrodowi. Mogą to być krzewy z czerwonymi gałązkami, białymi kwiatami lub z niebieskimi jagodami – wszystkie wprowadzą wyjątkową atmosferę. Dowiedz się, jakie rośliny mogą zakwitnąć zimą w Twoim ogrodzie.

Rośliny zimozielone – które wybrać do ogrodu?

Pomimo iż sporo drzew i krzewów traci liście na zimę, to istnieje też całkiem pokaźne grono gatunków, które właśnie teraz mogą zaprezentować się w całej okazałości. Najbardziej popularne są tzw. rośliny zimozielone, które nie gubią liści. W ogrodzie możemy posadzić dekoracyjny ostrokrzew, wiecznie zielony bukszpan lub wszystkim dobrze znany bluszcz, który świetnie sprawdza się w szczególności przy tworzeniu żywopłotów, pozostających zielonych przez całą zimę. Co ważne, bluszcz pospolity stanowi pnącze, które dobrze znosi niską temperaturę, a jeśli nawet zdarzy się, że zimą przemarznie, wiosną z łatwością odbije.

Do roślin zimozielonych zaliczają się także popularne iglaki, których odmian i gatunków jest całe mnóstwo. Możemy wybierać spośród roślin o igłach zielonych, żółtych, niebieskich, a nawet srebrzystych. Od nas zależy, czy będą mieć kształt stożkowaty, prosty czy kulisty.

Rośliny kwitnące na kolorowo

Poza gatunkami zimozielonymi, w zimowym ogrodzie pięknie będą prezentować się rośliny kwitnące na kolorowo. Do odmian, które efektownie przyozdobią przydomowy ogród zimą, można zaliczyć, chociażby, żółty dereń rozłogowy, dereń świdwę o pomarańczowych gałązkach, śnieguliczki, cenione za białe owoce przypominające leśne jagody, utrzymujące się na pędach długo przez zimę czy tamaryszki, jedne z piękniejszych krzewów, którym dekoracyjności dodają różowe kwiaty zebrane w nieduże grona.

W przypadku, gdy spadnie obfity śnieg, należy go strząsać z kwitnących roślin oraz z gałęzi, aby nie popękały. Nie należy natomiast usuwać śniegu z trawnika, gdyż stanowi on naturalną ochronę przed mrozami.