Stroiki i dekoracje bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, kiedy to zaczynamy upiększać wnętrza różnego rodzaju stroikami i dekoracjami. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować, aby dom wyglądał pięknie? Co można ustawić na stole, aby wprowadzić do salonu świąteczny klimat? Zapoznaj się z artykułem, w którym znajdziesz kilka ciekawych inspiracji.

Poinsecja – druga gwiazda Bożego Narodzenia

Obok choinki z tym wyjątkowym okresem w roku kojarzy się poinsecja, określana również jako gwiazda betlejemska. Najpopularniejsza jest ta w intensywnym czerwonym, bordowym lub różowym kolorze. Równie dobrze prezentują się jej białe i żółte odmiany. Wielość barw pozwala na ich dopasowanie do wystroju każdego wnętrza oraz stworzenie bardzo wyrazistej, jak i stonowanej dekoracji.

Poinsecja samodzielnie wygląda doskonale, kiedy stawia się ją na wigilijnym stole w białej doniczce lub szarym wiklinowym koszu. Równie dobrze prezentuje się w połączeniu ze świątecznymi ozdobami – bombkami, wstążkami, łańcuchami, kokardami, tworząc bardzo klimatyczny stroik.

Aby poinsecja cieszyła oczy przez długi czas, warto pamiętać o kilku zasadach jej pielęgnacji. Po pierwsze, nie stawiajmy jej w zbyt słonecznym miejscu i tam, gdzie są przeciągi. Po drugie, nie przelewajmy jej – wystarczy podlać co drugi dzień odrobiną ciepłej wody. Po trzecie – raz w miesiącu można ją wzmocnić odżywką dla roślin.

Stroik z gałęzi iglaków

Kolejną piękną bożonarodzeniową dekoracją jest wieniec przygotowany z gałęzi świerku lub jodły. Tego typu ozdoba szczególnie interesująco wygląda w zestawieniu z szyszkami, bombkami i świeczkami. Możliwości jest naprawdę wiele i każda z nich na pewno będzie atrakcyjna. Tego typu już gotowy bożonarodzeniowy stroik można wzbogacić o takie elementy jak np. orzechy, laski cynamonu, jabłka, gwiazdki anyżu, czyli produkty bardzo kojarzące się z zimowymi świętami. Do tego naturalny zapach igliwia i już czujemy wyjątkową atmosferę Bożego Narodzenia.

Jemioła i ostrokrzew

Warto również wspomnieć o tych dwóch roślinach. Jemioła zawieszona nad stołem wigilijnym to ponadczasowy stroik, podobnie jak gałązki ostrokrzewu wplecione w wiklinową obręcz zawieszoną na drzwiach wejściowych. Rośliny te będą również ciekawą dekoracją wigilijnego stołu, kiedy to niewielkich rozmiarów gałązki przewiąże się czerwoną lub białą kokardą i położy na obrusie np. w sąsiedztwie świeczników. Tradycjonaliści mogą je umieścić w ozdobnej doniczce.

Zanim zacznie się świąteczna gorączka, warto już rozejrzeć się za stroikami i dekoracjami bożonarodzeniowymi, aby wprowadzić do domu klimat, który wzbudza wiele pozytywnych emocji.