Co zrobić, aby kwiaty w wazonie dłużej żyły?

Zarówno doniczkowe, jak i cięte kwiaty to wyjątkowy prezent nie tylko na specjalne okazje. Dostarczony przez pocztę kwiatową wielobarwny, żywy bukiet stanowi piękną dekorację, która wprowadzi do wnętrza świeżość i energię. Co zrobić, żeby róże w wazonie dłużej żyły? To prostsze niż myślisz! Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów.

Zadbaj o stan naczynia

Bez względu na to, czy zdecydujesz się umieścić swój bukiet w kryształowym wazonie, ceramicznym kubku czy designerskiej erlenmajerce, naczynie powinno być czyste i pozbawione mineralnego osadu, na którym lubią gromadzić się bakterie. Jeśli zauważysz obecność kamienia na ściankach, możesz pozbyć się go domowym sposobem, używając octu lub soku z cytryny. To całkowicie bezpieczna i bardzo skuteczna metoda na rozpuszczenie pochodzącego z twardej wody osadu.

Przytnij końcówki pędów

Woda jest dla roślin obok słońca najistotniejszym pierwiastkiem niezbędnym do życia. Kwiaty cięte zostały pozbawione korzeni, co znacznie utrudnia im jej pobieranie. Dlatego przed wstawieniem bukietu do wazonu dobrze jest poprzycinać końce łodyżek pod dużym skosem – ten prosty zabieg znacznie zwiększy powierzchnię kontaktu z wodą. Jak wykonać prawidłowe cięcie? Odważnie – ostrym nożem, jednym zdecydowanym ruchem. Nie używaj w tym celu nożyczek ani sekatora, które miażdżąc delikatne roślinne tkanki, nieodwracalnie uszkadzają wiązki przewodzące, a tym samym przyczyniają się do rozwoju w nich bakterii. Zabieg przycinania pędów warto powtarzać codziennie.

Usuń dolne liście

Zanim umieścisz kwiaty cięte w wazonie, dobrze jest pozbyć się z łodyżek wszystkich najniżej wyrastających liści. Dlaczego? Są one wspaniałą pożywką dla bakterii gnilnych, które przyczyniają się do zanieczyszczenia wody.

Dbaj o czystość wody w wazonie

To chyba najbardziej znany sposób na przedłużenie żywotności kwiatów ciętych. Nawet jeśli Twój bukiet jest pierwszej świeżości – pochodzi z zaufanej kwiaciarni lub został dostarczony przez pocztę kwiatową, warto dołożyć starań, by móc cieszyć się jego pięknem jak najdłużej. Codzienna wymiana wody na nową w połączeniu ze wspomnianym powyżej regularnym przycinaniem kwiatowych pędów to proste zabiegi pielęgnacyjne, zapobiegające nadmiernemu namnożeniu się patogennych bakterii beztlenowych.

Umieść naczynie z kwiatami w półcieniu i chłodzie

Rośliny muszą mieć dostęp do światła słonecznego, jednak postawienie wazonu na parapecie okna wychodzącego na południowo-zachodnią stronę niekoniecznie należy do dobrych pomysłów. Mało który gatunek wytrzyma wielogodzinną ekspozycję na pełne słońce. Kwiaty cięte są pod tym względem szczególnie wrażliwe. Najlepiej czują się w pomieszczeniach dobrze doświetlonych. Jednak powinny zostać postawione w zacienionym miejscu i osłonięte przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Otrzymując żywy bukiet dostarczony przez pocztę kwiatową, warto przypomnieć sobie, jakie warunki panują w kwiaciarni: zazwyczaj jest tam wilgotno, chłodno i dosyć ciemno – to optymalne środowisko zarówno dla roślin doniczkowych, jak i kwiatów ciętych. Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się pięknem bukietu, postaw wazon w chłodnym miejscu. Optymalna dla roślin temperatura otoczenia wynosi ok. 15 stopni Celsjusza. Raz na jakiś czas warto także delikatnie spryskać kwiaty świeżą wodą, tworząc wokół wazonu delikatną mgiełkę.

Użyj dobrej wody

Woda jest dla roślin źródłem mikro- i makroelementów, niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w komórkach, dlatego warto, aby była ona wysokiej jakości. W tym celu możesz napełnić wazon wodą strukturyzowaną lub użyć zwykłej wody z kranu i dodać do niej odrobinę miodu, lub wykorzystać specjalistyczne odżywki. Tego typu produkty bez problemu zakupisz w kwiaciarniach, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Dzięki tym prostym zabiegom kwiaty cięte pozostaną świeże przez dłuższy czas.

Żeby móc cieszyć się pięknem bukietu, musi on być świeży w momencie zakupu. Nieodpowiednio przechowywane i pielęgnowane kwiaty cięte nie postoją długo w wazonie. Dlatego tak ważne jest, by wiązanki i bukiety pochodziły ze sprawdzonego źródła. Możesz osobiście zakupić je w ulubionej kwiaciarni lub zamówić za pośrednictwem poczty kwiatowej.