Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać, by właściwie pożegnać zmarłego?

Pogrzeb, zwłaszcza bliskiej osoby, to moment pełen trudnych emocji. Jest to jednak ważne wydarzenie, które pozwala w rytualny sposób pożegnać tych, którzy odchodzą – uczcić ich pamięć, podziękować czy też opłakać stratę. Niezależnie od tego, jak odczuwa się rolę pogrzebu w całym procesie żałoby, niewątpliwie ważnym jego elementem są kwiaty. To właśnie one (nie tylko na tej uroczystości, ale bardziej generalnie: w kulturze) stanowią niejako symbol wszystkich opisanych wyżej stanów. Uznanie zmarłego, podziękowanie, docenienie, ukojenie emocji. Jakie zatem kwiaty na pogrzeb wybrać, by jak najlepiej spełniły swoje funkcje?

Kalie – pożegnanie pełne elegancji

Kalia, nazywana też cantedeskią, to roślina o wyjątkowej klasie. Z jednej strony wydaje się być bardzo delikatna, z drugiej ma w sobie siłę, moc i ogrom elegancji. Nie jest to bowiem wątły kwiat, a raczej roślina o dość zwartej budowie. Jest dzięki temu wytrzymała, co sprawia, że często wykorzystuje się ją do tworzenia m.in. właśnie wieńców pogrzebowych. Kalie szczególnie poleca się do komponowania wieńców na pogrzeby, które odbywają się wczesną jesienią lub wiosną. Cantedeskie mogą bowiem zachować świeżość nawet do kilkunastu dni, lecz muszą mieć ku temu odpowiednie warunki – najlepiej temperaturę około 5 °C.

Róże – kwiaty na najważniejsze okazje

Róże to kwiaty, które niewątpliwie kojarzą się z elegancją i dużymi emocjami. Siłą rzeczy są zatem roślinami idealnie oddającymi poziom przeżyć związanych z odejściem bliskiej osoby. Co więcej, niezwykle silna jest symbolika tych kwiatów. Przykładowo białe róże są typowo żałobnym kwiatem. Podkreślają niewinność i dobroć osoby, którą żegnamy. Czerwień to zaś odzwierciedlenie miłości i bliskości, jakie łączyły nas ze zmarłym lub zmarłą. Co ważne, róże znakomicie sprawdzą się jako kwiaty na pogrzeb w formie wiązanki, jak i położone na grób zupełnie bez żadnych dodatków – siła prostoty może mieć niezwykle mocny przekaz.

Chryzantemy – pogrzeb pełen smutku

Chryzantemy uznaje się za symbol trudnych emocji związanych z pożegnaniem zmarłej osoby, w tym także smutku, a nawet rozpaczy. Nic więc dziwnego, że są to jedne z najczęściej spotykanych kwiatów na pogrzebach czy w czasie Święta Zmarłych. Co jednak najważniejsze, do wyboru jest wiele ich rodzajów. Można skomponować wieniec pogrzebowy z chryzantem pełnych lub kulistych – będzie to bardzo okazała wiązanka, zwarta i mocna. Nieco inaczej wyglądają np. chryzantemy rurkowe czy igiełkowe. Będą nieco delikatniejsze, choć jednocześnie niezwykle ciekawe. Dużym plusem jest także to, że chryzantemy oferują duży wachlarz kolorystyczny, co pozwala łatwo dopasować je do innych roślin w wieńcu.

Jakie jeszcze kwiaty na pogrzeb wybrać?

W różnego rodzaju wiązankach czy wieńcach pogrzebowych często można znaleźć też inne kwiaty. Do powszechnie spotykanych należą:

  • lilie,
  • margaretki,
  • gerbery,
  • goździki,
  • hortensje,
  • kwiaty sezonowe.

Warto jednak pamiętać, że tego typu wieniec można zrobić na indywidualne zamówienie, np. wybierając ulubione kwiaty osoby, która odeszła. Może być to dodatkowe uczczenie jej pamięci i piękny symbol pożegnania.