Kalia – jak pielęgnować ten wyjątkowy kwiat?

Kalia, nazywana też cantedeskią, kallą czy kalijką, to roślina pochodząca z Afryki. Należy to rodziny obrazkowatych, podobnie jak np. tulejnik, anturium, monstera, zamiokulkas i ponad 3600 innych gatunków roślin. Niewątpliwie jest jednak wyjątkowa, chociażby ze względu na sposób uprawy – można hodować ją zarówno w donicy, bezpośrednio w gruncie, jak i cieszyć oczy bukietem z ciętych kalii. Jak je pielęgnować, by jak najdłużej raczyły swoim urokiem?

Pielęgnacja kalii od podstaw – kwiaty cięte

Do tworzenia bukietów wykorzystuje się zarówno kwiaty, jak i liście kalii. Zwykle to te drugie szybciej więdną, choć określone czynności zwiększą trwałość obu elementów. Bardzo ważna jest m.in. temperatura przechowywania roślin, zwłaszcza od razu po ich zebraniu – należy je schłodzić w określonej temperaturze (zależnej od gatunku, średnio około 5°C). Dlaczego? Niskie temperatury ograniczają m.in. straty wody oraz rozwój różnego rodzaju szkodliwych dla kalii patogenów.

Co ważne, gdy kwiaty utworzą już bukiet, także powinny być ustawione w chłodnym miejscu – na pewno nie przy kaloryferze. Nie należy też przechowywać ich w ciemności (ciemność przyspiesza starzenie się przede wszystkim liści, ponieważ wtedy dużo szybciej dochodzi do degradacji zawartego w nich chlorofilu).

Jeśli zaś chodzi o podlewanie, mniej więcej co dwa dni trzeba całkowicie wymieniać wodę w wazonie.

Kalia – jak pielęgnować kwiaty zasadzone w donicy?

Należy pamiętać, że kalie nie pochodzą z naszej strefy geograficznej, w związku z czym trzeba zapewnić im określone warunki. Ich hodowla nie jest jednak szczególnie wymagająca. Wystarczy wziąć pod uwagę kilka kluczowych wskazówek.

  • Jak podlewać kalie?

Po pierwsze, istotne jest utrzymywanie stale wilgotnego podłoża. Co ważne – wilgotnego, a nie mokrego! Przelanie rośliny może bowiem skutkować jej gniciem. Po drugie, podlewanie powinno być uzależnione od tego, czy w danym momencie kalia jest akurat w okresie kwitnienia. Co ciekawe, osoby o dużych umiejętnościach i hodujący kalie w odpowiednich warunkach mogą wręcz sterować terminem kwitnienia!

Jeśli jednak chodzi o kalię etiopską, najpopularniejszą odmianą w naszym kraju, kwitnie ona zimą (najczęściej około lutego-marca). Wtedy powinno się podlewać ją umiarkowanie, ustawiając na jasnym stanowisku, pełnym słońca (najlepiej na parapecie). Idealna dla niej temperatura wynosi około 16-20 °C.

  • Jak pielęgnować kalie w stanie spoczynku?

Gdy zaś kalia zaczyna przekwitać (zwykle późną wiosną), powinno się zmniejszyć poziom jej podlewania, całkowicie je zatrzymując w momencie, kiedy liście zaschną. Co ważne, ich zasychanie w okresie spoczynku jest prawidłowym procesem – absolutnie nie należy wtedy wyrzucać rośliny. Po kwitnieniu wycina się po prostu pęd kwiatowy, a w kolejnym kroku zaschniętą część nadziemną (nawet jej 60 proc.). W czasie spoczynku roślinę powinno się trzymać w dość chłodnym miejscu, które nie musi być szczególnie słoneczne, lecz powinno być przewiewne.

  • Kiedy sadzi się kalie?

Kłącza rośliny należy zasadzać w okresie od sierpnia (II połowa) do października.

Kalia – na jakie okazje sprawdzi się najlepiej?

Kalie, ze względu na swój wyjątkowy wygląd – pełen klasy, stylu, delikatności, a jednocześnie siły i elegancji – znakomicie sprawdzą się jako kwiaty do bukietu ślubnego. Szczególnie będą pasować do prostej, klasycznej stylizacji (zdecydowanie mniej np. do sukni ślubnej w stylu boho czy sali weselnej udekorowanej w rustykalnym klimacie).

Kompletnie inną, lecz równie elegancką i pełną emocji uroczystością, na której kalie mogą zagrać główną rolę, jest pogrzeb. Cantedeskie często stanowią element wieńców pogrzebowych – jeśli osoba, która odeszła, kochała kwiaty, na pewno doceniłaby ich piękno i wyrafinowanie.

Ciekawostki o cantedeskii – czy wiesz, że…

  • Jest to roślina trująca i alergizująca. Praca przy niej powinna przebiegać w rękawiczkach (choć kwiaty spokojnie można dotykać dłońmi). Należy w związku z tym uważać na hodowlę kalii w miejscach, do których łatwy dostęp mają dzieci lub zwierzęta.
  • Odmiany ogrodowe to rośliny o nieco innych właściwościach i potrzebach niż opisane wyżej, hodowane w doniczkach kalie etiopskie. Kwitną latem, a zimą przechodzą w okres spoczynku. Są bardziej odporne na warunki zewnętrzne, lecz należy uważać, by w zimnych miesiącach nie przemarzły (dobrym rozwiązaniem może być hodowanie ich w donicach i wstawianie zimą np. na strych).