Pielęgnacja kwiatów ciętych/doniczkowych

Rośliny wiecznie żywe, czyli jak dbać o kwiaty cięte i doniczkowe

Rośliny, które mamy w domu bywają kapryśne. Niektóre z nich potrzebują stale wilgotnej gleby, inne wolą suchą ziemię, a część z nich można przesuszyć, by się zachłysnęły wodą i zaczęły rozkwitać.

Gleba to podstawa!

Podstawową zasadą jest to, że gleba powinna zapewniać odpowiedni przewiew, aby korzenie naszego zielonego przyjaciela się nie dusiły. Ponadto dobra ziemia zawiera w składzie torf w różnych proporcjach z innymi składnikami, jak glinki, keramzyty czy piasek. Należy też dobrać odpowiednią kwasotę podłoża oraz mikro i makroelementy. Obecnie w dobrych sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach, można nabyć gotowe mieszanki pod konkretne grupy kwiatów.

Pamiętajmy – właściwości każdej gleby z czasem nikną. Nawozy mieszane z ziemią zużywają się, a minerały, które były w glebie, są pochłaniane przez roślinę. To jeden z powodów, dla których kwiaty czasem trzeba przesadzać. Drugim jest fakt, że nasze rośliny nieustannie rosną, w tym ich ukorzenienie, przez co w pewnym momencie przestaje się mieścić w doniczce.

Ile słońca potrzebują kwiaty?

Nie każdy kwiat potrzebuje bezpośredniego nasłonecznienia. Co więcej, może ono wielu roślinom zaszkodzić. Tak jest na przykład z roślinami kwitnącymi, które lepiej czują się w pomieszczeniach z rozproszonym światłem, albo z tymi o rozłożystych, ciemnych liściach, które mogą doznać poparzenia. Inaczej jest z okazami, których liście mają jaśniejszą barwę – te łatwiej zniosą nasłonecznienie.

Jak często podlewać kwiaty?

To chyba jedna z największych bolączek ludzi posiadających kwiaty – jak często należy je podlewać. Na zapotrzebowanie wody przez rośliny wpływa co najmniej kilka czynników:

  • Suchość gleby – kiedy gleba jest wysuszona, należy ją podlać na tyle, by była wilgotna. Należy uważać, by wody nie było zbyt wiele, inaczej korzenie mogą zacząć gnić;
  • Tempo wzrostu i kwitnienie – z większym tempem wzrostu lub pojawieniem się pąków, zwiększa się zapotrzebowanie na wodę;
  • Pora roku – większość roślin jesienią i zimą ma dużo mniejsze zapotrzebowanie na wodę;
  • W zależności od gatunku – niektóre kwiaty mają zdolność do magazynowania wody, przez co potrzebują jej mniej niż pozostałe.

Dłuższy żywot kwiatów ciętych

W naszych domach często też goszczą kwiaty cięte. Aby przedłużyć ich żywotność, należy przede wszystkim używać odpowiednio ostrego nożyka do cięcia. Powinien on bez problemu ciąć roślinę, by nie uszkodzić tkanek przewodzących wodę. Ważny jest też kąt cięcia – prawidłowy to około 45 stopni.

Najważniejsze jest jednak to, żeby kwiaty się znalazły jak najszybciej w wodzie. Warto też pozbyć się przynajmniej większości liści, które zwiększają zapotrzebowanie na wodę. Mogą one też gnić, co wpływa na ogólną kondycję kwiatu.

Jak dbać o swoje kwiaty?

Prawidłowa pielęgnacja rośliny opiera się przede wszystkim o poznanie potrzeb konkretnego gatunku. Znając je można dobrać odpowiednią glebę, donicę, a także miejsce, w którym roślinka może rosnąć i zdobić nasz dom.

Wpis edytowany 08.04.2020