TOP 10 wiosennych kwiatów!

Cieszysz się na myśl o nadchodzącym sezonie wiosennym? Nic w tym dziwnego! To wtedy kwitną najpiękniejsze kwiaty. Wiosna zachwyca kolorami i dostarcza wielu inspiracji dla ogrodników. Dowiedz się, jakie gatunki roślin są najpopularniejsze. Prezentujemy 10 rodzajów kwiatów, których nie może zabraknąć w Twoim domu i ogrodzie!

1. Tulipany

Historia uprawy tulipanów jest długa. Podobno spotykane były już w X. wieku naszej ery. Ten wyjątkowy kwiat może mieć różne kolory i kształty. Wybierający go ogrodnicy z pewnością nie mogą narzekać na nudę! Znanych jest co najmniej 120 gatunków botanicznych tej rośliny. W kwiaciarniach królują bukiety z tulipanów, które bardzo chętnie kupowane są na Dzień Kobiet. Jakie barwy są najpopularniejsze? Do klasyki należą żółte i czerwone. Floryści często łączą różne odcienie kwiatów, dzięki czemu uzyskują wielobarwne kompozycje kwiatowe.

2. Krokusy

Wśród wiosennych roślin szczególne miejsce zajmują krokusy. Okres ich kwitnienia zaczyna się w marcu, a kończy w maju. Co przywodzą na myśl te kwiaty? Naturalne jest skojarzenie z Polaną Chochołowską i Kalatówkami. Wiosną w tatrzańskich krajobrazach pojawiają się cudowne dywany z fioletowych krokusów. Taki widok inspiruje ogrodników, którzy podobny efekt usiłują uzyskać na swoich trawnikach i skalniakach.

3. Szafirki

Dlaczego warto je sadzić? Te urocze kwiatki wiosenne mają głęboką, niebieską barwę i są bardzo proste w uprawie. Wystarczy wybrać słoneczne stanowisko i czekać aż nad ziemią pojawią się pierwsze zalążki delikatnych szafirków. Drobne kwiaty najlepiej prezentują się sadzone w dużych grupach.

4. Narcyzy

Sezon na narcyzy trwa od początku kwietnia. Miłośnicy kwiatów chętnie stawiają na ten gatunek, ponieważ nie ma dużych wymagań co do gleby. Nie bez znaczenia są też piękne kolory narcyzów. Najczęściej spotykane są odmiany żółte, nazywane także żonkilami. Raz posadzone w gruncie roślinki będą kwitnąć każdego roku.

5. Pierwiosnki

Czy wiesz, że pierwiosnki to kwiaty chronione? Nie wolno zrywać ich w naturze, ale można z powodzeniem sadzić je w swoim ogrodzie. Świetnie sprawdzają się również na balkonach. Wystarczy przygotować doniczkę i zadbać o wilgotną glebę. Do uprawy niezbędne jest stanowisko słoneczne lub w półcieniu. Najczęściej sadzone są odmiany żółte, białe, czerwone, fioletowe i różowe.

6. Bzy

Kto nie kocha wiosennego zapachu bzów? Ich krzewy wyróżniają się obfitością kwiatów i wydzielają przepiękną woń. To prawdziwa inspiracja dla perfumiarzy, którzy od lat wykorzystują ich nuty do produkcji perfum. Kwitnienie bzu przypada w maju. Ta roślina nazywana jest również lilakiem. Warto pamiętać o jej regularnym przycinaniu – można to robić co roku.

7. Piwonie

Niektóre kwiaty najlepiej prezentują się na rabatach. Tak właśnie jest z piwoniami, które kwitną od maja do czerwca i są często spotykane w wiejskim krajobrazie. W zależności od odmiany przyjmują subtelne odcienie różu, czerwieni i bieli. Ich uprawa jest nieco trudniejsza, ale przynosi zachwycające efekty.

8. Forsycje

Lubisz krzewy, od których trudno oderwać wzrok? W takim razie forsycje będą strzałem w dziesiątkę! Nagie pędy tej rośliny są pełne kwiatów jeszcze zanim pojawią się wszystkie liście. Pierwszego kwitnienia możesz spodziewać się od połowy marca.

9. Krzewuszki

Zdarza się, że krzewuszki kwitną dwa razy do roku. Ich sezonem jest wiosna i jesień. Ten krzew dorasta maksymalnie do wysokości trzech metrów i jest doskonałym wyborem na działkę lub do przydomowego ogrodu.

10. Różaneczniki

Jeśli lubisz otaczać się kolorami, różaneczniki na pewno Cię nie zawiodą. Ich kwiaty mogą przybierać barwy czerwone, pomarańczowe, białe i jasnoróżowe. Wśród różnych odmian krzewu na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Wiosenne kwiaty dla każdego!

Już wiesz, jakie kwiaty podobają Ci się najbardziej? Jeszcze więcej inspiracji znajdziesz w naszej kwiaciarni internetowej. Wiosennymi roślinami możesz otaczać się w domu i ogrodzie. Szczególnie polecamy bukiety z kwiatów ciętych. Świetnym pomysłem jest wręczenie ich komuś w prezencie! Przekonaj się o tym osobiście!